"Feldmarschall-Blücher Schächte"

tedd55 pt., 05/12/2017 - 21:31

zobaczDawno temu, bo pod koniec XIX wieku, kiedy powiat rybnicki, jak i cały Śląsk leżał jeszcze w granicach Niemiec, na styku Boguszowic, Chwałowic i Jankowic natrafiono na duże złoże węgla kamiennego. Zainteresował się nim jeden z najbogatszych Niemców, właściciel kilku kopalń i hut książę Guido Henckel von Donnersmarck. W roku 1897 wykupił we wcześniej wymienionych wsiach oraz w Michałkowicach około 45 km kw. gruntów i uzyskał odpowiednie nadania górnicze, potrzebne do budowy zakładów ....

Kopalnia w latach II wojny świat.

tedd55 czw., 05/11/2017 - 18:03

zobacz1 września 1939 roku, czyli pierwszego dnia wojny Boguszowice, jak i nasza kopalnia "Szyby Jankowice" zostały zajęte przez wojska niemieckie. Już następnego dnia zmotoryzowana grupa techniczna TK-8 (Technisches Kommando) przeprowadziła rozpoznanie kopalni w celu jak najszybszego jej przejęcia i wznowienia wydobycia węgla na potrzeby wojenne III Rzeszy. Okupanci mieli ułatwione zadanie, gdyż kopalnię przejęli w nienaruszonym stanie.

Gerard Kotula - od rzeźbiarstwa do pszczelarstwa

tedd55 pt., 11/25/2016 - 17:32

zobaczPasją Pana Gerarda Kotuli ze Świerklan Dolnych była nie tylko praca zawodowa w kopalni "Jankowice" i działalność na rzecz społeczności lokalnej, ale w wolnych chwilach również rzeźba w węglu, graficie, drewnie, malarstwo oraz .... pszczelarstwo. Pracę na "Jankowicach" podjął w 1962 roku. Większość czasu "przefedrował" w dziale mierniczym.

Konkurs z okazji 100-lecia kopalni

tedd55 pt., 11/18/2016 - 14:49

zobaczW październiku w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku został zorganizowany konkurs literacki i dziennikarski z okazji 100-lecia Kopalni Węgla Kamiennego „Jankowice”. Zadaniem uczniów było napisanie opowiadania o kopalni lub przeprowadzenie wywiadu z jej pracownikiem. Powstały opowiadania z elementami fantastycznymi o spotkaniach ze Skarbnikiem, czyli dobrym duchem kopalni, poważne artykuły o historii KWK „Jankowice”, interesujące wywiady z górnikami, zarówno czynnymi zawodowo, jak również z emerytami.

Strony