Galeria „Jan” w Jankowicach

Galeria Malarstwa Twórców Śląskich „Jan” w Jankowicach powstała – jak czytamy na stronie internetowej placówki - w 2009 roku z inicjatywy miłośników sztuki i dzięki przychylności władz Gminy Świerklany. Galeria umiejscowiona jest w budynku dawnego gimnazjum i przedszkola na ul. Prostej i dynamicznie się rozwija, powiększając zbiór obrazów, w dużej mierze autorstwa malarzy nieprofesjonalnych. To jednak może się zmienić, bo w organizowanych przez Galerię międzynarodowych plenerach malarskich bierze udział wielu znanych artystów, zostawiających swe prace w Jankowicach. Już w tej chwili możemy podziwiać ponad 200 prac, z tego 160 pochodzących z kolekcji Pana Gerarda Trefonia z Rudy Śląskiej. Większość z tej kolekcji namalowana została przez uznaną w świecie Grupę Janowską. Od dwóch lat przy jankowickiej Galerii również działa nowo powstała, kilkunastoosobowa Grupa Twórcza Art JAN, prowadzona przez znaną czeską malarkę Renatę Filipovą. Jankowicka placówka, działająca pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach jest miejscem licznych spotkań, warsztatów oraz wernisaży. Wspomniane wcześniej plenery malarskie, obecnie już międzynarodowe, trwające nawet 10 dni, ściągają do Jankowic uznanych artystów profesjonalnych. W tym roku (od 17 sierpnia) odbędzie się już VI Międzynarodowy Plener Malarski. Pomysłodawczynią i komisarzem plenerów jest kustosz jankowickiej Galerii JAN Pani Elżbieta Pierchała, również artystka, laureatka ogólnopolskich konkursów malarskich.
Głównym tematem przewodnim corocznych plenerów jest zazwyczaj Gmina Świerklany, ale wprawne oko i dusza artysty, zwłaszcza zamiejscowego dostrzega również charakterystyczne dla naszego regionu wieże szybowe kopalni "Jankowice" w Boguszowicach. Powstaje coraz więcej płócien przedstawiających naszą grube, nawet abstrakcyjne. Kilka z nich, które sfotografowałem, przedstawiam w niniejszym albumie.
Ze swej strony zachęcam do odwiedzenia Galerii JAN. Warte obejrzenia są nie tylko dzieła profesjonalistów, ale również miejscowych amatorów.
Dziękuję Pani kustosz za rzeczową informację na temat interesujących mnie obrazów i umożliwienie ich sfotografowania. (tedd55 - lipiec 2015)

zobacz

 

1) Kopalnia Jankowice, 2) Przed kopalnią, 3) Tunel w Jankowicach - Małgorzata Błońska-Ciardi (Włochy). Urodziła się w Wrocławiu, gdzie kształciła się artystycznie, uczęszczając do studia prof. doc. R. Natusiewicza, a następnie W. Mielickiej. Studiowała 2 lata ma wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej, po czym przeniosła się na studia do Włoch. Tam na Uniwersytecie Florenckim ukończyła studia na wydziale architektury oraz Akademię Sztuk Pięknych. Zdobyła tytuł doktora w dziedzinie bioarchitektury na Uniwersytecie Bolońskim.

 

 

 

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

 

1) Kopalnia Jankowice, 2) Hałda i osadniki mułowe -  Barbara Czerwińska. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale malarstwa i grafiki. Bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest członkiem ZPAP i grupy twórczej PLUS MINUS. Prowadzi działalność w zakresie malarstwa, projektowania graficznego oraz architektury wnętrz.

zobacz

zobacz

1) Droga przez zwały, 2) Gościniec Maranta w Boguszowicach - Zdzisław Machowicz. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Absolwentem Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz indywidualnych studiów malarskich w pracowniach artystów. Z zawodu jest architektem wnętrz, mieszka i pracuje w Łodzi.

zobacz

zobacz1) Gmina Świerklany, 2) Świerklany, widok z okolic szybu III - Paweł Wałach (Czechy). Urodził w Śmichowicach. W roku 1977 ukończył Ostrawskie Konserwatorium. Zajmuje się malarstwem olejnym, a tematem twórczości jest krajobraz i życie na Podbeskidziu. Uczestniczy w indywidualnych i grupowych wystawach w kraju i za granicą. Bywa również uczestnikiem i organizatorem plenerów malarskich.

zobacz

zobacz

zobacz

 

1) Rozstaje dróg na zwałach, 2) Owoce na hałdzie, 3) Jankowice - Ewa Rotter-Płóciennikowa z Żor. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, potem studia na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w Instytucie Sztuk Pięknych - dyplom z malarstwa oraz studium podyplomowe z pedagogiki artystycznej w Akademii Sztuk pięknych w Warszawie. W swoim ATELIER prowadzi zajęcia malarstwa dla wszystkich grup wiekowych. Brała udział w 17 wystawach indywidualnych w Polsce na Węgrzech, wzięła też udział w 52 wystawach zbiorowych.

 

zobacz

zobacz1) Kościół nocą, 2) Widok z wiaduktu - Leonid Szmatko (Ukraina). Urodził się w Novodruzhesku w regionie Ługańskim. Ukończył Instytut Przemysłu i Sztuki w Charkowie. Pracował jako projektant, posiada patenty autorskie, a potem przez 10 lat jako nauczyciel plastyki w szkole artystycznej w Sewerodonecku i również jako jej dyrektor. Od 2005 roku bierze udział w plenerach malarskich w Polsce. Brał udział w wielu lokalnych i regionalnych wystawach sztuki w Sewerodonecku, Ługańsku oraz Kijowie.

zobacz

zobacz

1) Świerklany, 2) Kopalnia Jankowice - Józef Drong (Czechy). Artysta - samouk, urodzony w Łąkach nad Olzą, od 1967 roku żyjący w Czeskim Cieszynie. Jest członkiem grupy plastycznej SAP. Uprawia malarstwo, grafikę i sztukę użytkową. Ilustruje książki i czasopisma dla dzieci.

zobacz

zobacz

1) Pejzaż śląski, 2) Kopalnia Jankowice - Renata Filipova (Czechy). Urodzona w Karwinie. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Ostrawie, wydział promocji sztuki. Od 1974 roku zajmuje się sztuką przez duże S. Jej prace można podziwiać m.in. w Galerii Narodowej w Pradze. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw m.in. w Karwinie, Pradze, Cieszynie, Bytomiu, Schopf w Szwajcarii i w Rybniku.

zobacz

 

1) Tunel jankowicki - Jacek Sztuka. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa oraz w pracowni rysunku. Stypendysta w Akademie der Bildende Künste w Norymberdze w pracowni malarstwa. Doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2006 roku. Członek Zarządu ZPAP Okręgu Częstochowskiego oraz Sekcji Pastelistów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował także 10 wystaw indywidualnych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie (2006), FreiesMuseum Berlin w Berlinie (2009) oraz w Schloss w Harzberu.

zobacz

zobacz

 

 

 

 

1) Pejzaż rybnicki, 2) Stara kopalnia - Dieter Nowak.
Artysta-malarz, urodzony w Siemianowicach Śl. Z zawodu jest mechanikiem urządzeń górniczych. Pracował na kopalni "Kleofas", gdzie malował w Grupie Filar. Należy do Grupy Janowskiej. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu i Muzeum Historii Katowic.

zobacz

 

1) Rybnicki rynek, 2) Osadniki mułowe, 3) Kopalnia Jankowice - Ryszard Rogala. Artysta-malarz urodzony w Łodzi, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, Studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Studiów uzupełniających na Uniwersytecie Technicznym i Akademii Sztuk Użytkowych w Wiedniu. Starszy Wykładowca w Zakładzie Rysunku Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PW od 1978 roku. Prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

 

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

 

 

 

 

1) Kopalnia-abstrakcja, 2) Ziemia - Sylwia Sobocik-Paździor.
Urodziła się w Rybniku, mieszka w Świerklanach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale wzornictwa. Pracuje w Domu Kultury w Chwałowicach, jako specjalistka do spraw plastycznych i reklamowych. Ma za sobą kilka wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą.

zobacz

zobacz

1) Kopalnia Jankowice, 2) Kościółek w Jankowicach - Halina Frąsiak-Czumałowska. Artystka jest absolwentką Liceum Plastycznego w Opolu oraz wychowania plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Jej ulubione techniki to: malarstwo olejne, akwarela, pastel, rysunek oraz własne metody artystycznych działań. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

zobacz

zobacz

1) Z pleneru, 2) Zalewisko - Elżbieta Pierchała. Pani Elżbieta jest absolwentką cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi Śląską Galerię Malarstwa JAN w Jankowicach. Pomysłodawczyni plenerów malarskich Świerklany - Jankowice. Laureatka Ogólnopolskich Konkursów Malarskich w Rudzie Śląskiej, Strumieniu i Rybniku. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Niemczech, Czechach, na Węgrzech i Włoszech, oraz indywidualnych w Żorach, Tarnowskich Górach, Pyskowicach i Rybniku. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Edukacji JAN w Jankowicach.

zobacz

 

 

1) Obchód - Ewald Gawlik (1919-1993). Urodził się w Janowie, z zawodu ślusarz. Pracował na kopalni jako cieśla górniczy. Od najmłodszych lat interesował się malarstwem. Swoje pierwsze lekcje malarstwa i rysunku pobierał u drzeworytnika Pawła Stellera w prywatnej szkole malarstwa w Katowicach. Po II Wojnie Światowej związał się z grupą malarzy nieprofesjonalnych działających przy kopalni Wieczorek, którzy utworzyli tzw. Grupę Janowską. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą.

 

 

zobacz

 

 

1) Kopalnia - Minh Dam (Wietnam). Urodził się 17 maja 1984 roku w Hanoi, w Wietnamie. W Polsce mieszka od 1991 roku. Studiuje na Wydziale Architektury Warszawskiej, gdzie obronił dyplom inżynierski w czerwcu 2009 r. Prowadzi autorski kurs rysunku i malarstwa akwarelowego. Zajmuje się projektowaniem wnętrz oraz współpracuje z agencjami i biurami architektonicznymi przy odręcznych wizualizacjach i ilustracjach reklamowych.

 

 

zobacz

zobacz1- Szyb, 2) Kopalnia - Józef Pietrzak. Urodzony w Nowym Sączu, górnik rencista. Po przyjeździe na Śląsk osiedlił się w Zabrzu. Malować zaczął w Ognisku Plastycznym w Domu Górnika przy kop. "Ludwik-Concordia. W 1960 r. ukończył 4 letnie Ognisko Plastyczne w Zabrzu. Biegle opanował kompozycje i perspektywę, najchętniej maluje pejzaż i architekturę. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

zobacz

 

 

1) Stary górnik przy kop. Jankowice - Diep Loi Hong (Wietnam). Urodziła się w 1973 r. w Hanoi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Sajgonie (1995), spadkobierczyni artystycznej rodziny. Jest artystką tworzącą obrazy olejne oraz akwarele na jedwabiu. W 1998 roku rozpoczęła studia doktorskie na historii sztuki na UW. Od tego czasu mieszka i tworzy w Polsce. Jest członkinią Związku Wietnamskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą.

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz