Internat, hotele (Domy Górnika)

Nie znalazłem nigdzie daty powstania pierwszego Domu Górnika lub internatu w Boguszowicach. Historia miejscowego Domu Kultury podaje, że na osiedlu robotniczym, na Placu Pokoju istniał budynek internatu z jadłodajnią dla chłopców pracujących na kopalni, do którego w roku 1953 dobudowano kino "Górnik" Dwa lata później (1954) na parterze internatu znalazł swoje lokum Klub Górniczy KWK "Jankowice". Obecnie cały budynek zajmuje Dom Kultury (historia DK).

zobaczzobacz

zobaczzobacz

W latach 50-tych ub. wieku kopalnię Jankowice rozbudowywano, więc werbowano ludzi z całego kraju. Aby zapewnić im dach nad głową kopalnia wybudowała kolejne dwa hotele robotnicze, zwane Domami Górnika. Pierwszy jako DG-1 powstał na osiedlu przykopalnianym (familoki) na ulicy Grunwaldzkiej 13, obecnie Jastrzębska. Już dawno hotel zamknął swe podwoje. Po odnowieniu budynku kopalnia przeniosła tam biura administracyjne.

zobaczzobacz

zobaczzobacz

Drugi hotel, jako DG-2 wybudowano na nowym wówczas osiedlu robotniczym, dzisiaj Osiedle Południe. Od wielu lat nikt już tam nie mieszka. Prawie wszystkie pomieszczenia wynajęto różnym firmom, placówkom handlowym i stowarzyszeniom. Działają tu m.in. bank, poczta i usługi medyczne.

zobaczzobacz

zobaczzobacz

Z początkiem lat 80-tych dla nowo przyjętych pracowników zamiejscowych brakło miejsc w dotychczasowych Domach Górnika, więc kopalnia wynajęła 3 klatki mieszkaniowe w bloku na Oś. Południe. Był to DG-3, z portiernią na parterze 1 klatki. Mieszkańcy stołowali się w DG-2, który stał po drugiej stronie ulicy.

zobaczzobacz

zobaczzobacz

Także dla zamiejscowych uczniów Zasadniczej Szkoły Górniczej, w której przybywało klas o różnych specjalnościach potrzebnych kopalni, wybudowano na ul. Grunwaldzkiej 19 (Jastrzębskiej), a więc tuż za DG-1 internat dla chłopców. Wraz z zamknięciem szkoły górniczej i ta placówka straciła rację bytu.

zobaczzobacz

zobaczzobacz

tedd55 - marzec 2013