Piwo po szychcie

Kiedyś tow. Gierek powiedział: „ ... górnik po szychcie musi piwem gardło przepłukać!”. Więc górnik odwiedzał okoliczne bary i piwiarnie, które powstawały wtedy jak grzyby po deszczu. Wiele znanych górnikom "Jankowic" lokali już nie ma. Powstały nowe ale jakieś bez tradycji i barowego klimatu, który zagłusza głośna muzyka. Po wyjściu głowa boli bardziej od hałasu niż wypitego piwa.

Jankowice

"Zajazd u Danusi" - największy i najnowocześniejszy obiekt gastronomiczny w Jankowicach. Własność Danuty i Adama Małolepszych. W starym obiekcie, bardziej nam znanym znajduje się biuro i katering. Po drugiej stronie szosy powstał nowy obiekt z dwoma salami i piwiarnią. Przed lokalem scena koncertowa, plac zabaw i ogród z miejscami do konsumpcji.

zobaczzobaczzobaczzobacz

"Gwarek" - nieistniejący już lokal gastronomiczny będący własnością rodu Motyków, na skrzyżowaniu ulic Feliksa Hoły i Świerklańskiej. Jego pierwszym właścicielem był Antoni Motyka (ur.1827). Gwarek zlikwidowano w roku 1996. Obecnie plac po znanym górnikom barze porasta wysoka trawa.

zobaczzobaczzobaczzobacz

"Zacisze" bar i dyskoteka, bardziej znany "U Sosny" - lokal gastronomiczny przy ulicy Rybnickiej. Własność rodziny Sosna. Obecnie bar i dyskoteka. Kiedyś "U Parmy", chwilowo "U Kuźnika".

Boguszowice

"Evergreen" - restauracja przy ul. Jastrzębskiej, na tyłach dawnego NOT-u. Posiada dużą salę taneczną z barkiem oraz w piwnicy salę kominkową z barkiem i bilardem.
W budynku dawnego NOT-u też lało się piwo podczas różnych imprez barbórkowych, gwarków itd.
Przy kopalni, na początku ul. Patriotów nadal prosperuje piwiarnia zwana Akwarium. Obok niej, w lasku utworzono ogródek letni z drewnianymi wiatami i ławkami.

zobaczzobaczzobaczzobacz

"Staro gruba" - karczma w okolicach kopalni, przy ulicy Jastrzębskiej. Tuż za miedzą powstaje pierwszy (tak pisze na tablicy) w Rybniku mini browar.

zobaczzobaczzobaczzobacz

"U Andrzeja" - pijalnia piwa p.Andrzeja Piśniaka na ulicy Jasnej 17. W pijalni leją nie tylko jasne, jak sugeruje nazwa ulicy. Oddalona jest zaledwie 300m od przejazdu kolejowego na ul. Jastrzębskiej, idąc chodnikiem wzdłuż torów.

"Na upadzie" - bar. Zamknięty i niszczejący obiekt wybudowany przez Konstantego Rojka w 1908 roku przy ulicy Strażackiej 5 w Boguszowicach Starych. Kiedyś dzierżawiony przez Annę Murową, a w latach pięćdziesiątych ub. wieku w ramach „bitwy o handel”, karczmę przejęła Gminna Spółdzielnia Samopomocy Chłopskiej.

zobaczzobaczzobaczzobacz

Boguszowice Osiedle

"Foka" - pierwsza na Osiedlu restauracja prawdziwego zdarzenia. Dysponowała ona salą konsumpcyjną, barkiem oraz dansingiem. Inwestorem była kopalnia Jankowice, a jej budowa trwała długo i z przeszkodami. Otwarta została na Barbórkę 1969 roku. Obecnie zaniedbana, straszy swoim widokiem.

zobaczzobaczzobaczzobacz

"Śląska" - pijalnia piwa na ul. Kadetów. Czego tam już w tym lokalu nie było. Teraz prowadzona jest tam wyprzedaż ...?

zobaczzobaczzobaczzobacz

Opr. Tadeusz_Gacek (tedd55) - 2014

POWRÓT DO GÓRY