Ludzie kultury i sztuki

Mieczysław KulaMieczysław Kula (ur. 22 marca 1929 r. w Boguszowicach), który wprawdzie na grubie nie pracował ale w swojej książce "Historia Boguszowic" wspaniale opisał również historię naszej kopalni "Jankowice". Wszystkie fakty historyczne zostały przez niego dokładnie udokumentowane, poświęcił dziesiątki godzin na poszukiwanie informacji w archiwach i bibliotekach, w czym pomogła mu znajomość języka niemieckiego oraz umiejętność czytania pisma gotyckiego.
Pan Mieczysław jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracował jako instruktor w Pałacu Młodzieży w Katowicach, nauczyciel w szkołach podstawowych w Bełku, Boguszowicach i Gotartowicach oraz inspektor szkolny i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Hanki Sawickiej w Rybniku. Jest autorem książki "Historia Boguszowic" i licznych artykułów historycznych publikowanych w lokalnym piśmie „Serce Ewangelii”, głównym redaktorem wydawnictwa jubileuszowego „Z kart historii Związku Nauczycielstwa Polskiego na Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej”. Tłumaczem z języka niemieckiego „Kroniki Szkoły Podstawowej w Jejkowicach” oraz „Historii parafii wiejskich archiprezbiteriatu Żory”. Został uhonorowany m in. Medalem Mikołaja z Rybnika, Złotą odznaką ZNP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: www.nowiny.pl       www.arw-vektra.pl

Piotr RyłkoPiotr Ryłko - emerytowany górnik, przepracował 30 lat pod ziemią w kopalni Jankowice (w szybowym). W 2010 roku został wolontariuszem roku województwa śląskiego w konkursie „Barwy wolontariatu”, zorganizowanym przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu. Otrzymał także nagrodę internautów w konkursie „Pomagam bo!” Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Kapitału Społecznego „Pracownia Obywatelska”, w którym opisywał na blogu swoje doświadczenia z wolontariatu. Od wielu lat działa w stowarzyszeniu „Oligos” na rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Absolwentów Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku. Pracownicy stowarzyszenia i jego podopieczni uwielbiają go. Nazywają go „Plaster”, bo rozmowa z nim jest lekiem dla duszy.
Oddany hodowca gołębi, przez wiele lat był prezesem ds. lotów w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Źródło: www.wiadomosci.ngo.pl

Aktualizacja;  Piotr Ryłko zmarł 31 grudnia 2017 roku. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Boguszowicach Starych, a pochowany został w Rydułtowach.

Arkadiusz DeraArkadiusz Dera (ur. 1955 w Łodzi) – polski artysta kabaretowy; aktor, kompozytor i autor tekstów. W 1975 był współzałożycielem studenckiego kabaretu Pająk działającego na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, w którym debiutował między innymi późniejszy laureat krakowskiego festiwalu piosenki studenckiej Andrzej Poniedzielski. Kabaret brał udział w FAMIE w 1977 gdzie zdobył wyróżnienie.
W latach 1977-81 pracując równolegle jako górnik dołowy na kopalni Jankowice (GZL, nocna zmiana), w dzień współpracował w Estradzie Śląskiej z Kabaretem SSAK. Został wtedy laureatem ogólnopolskiego festiwalu studenckiego w Zakopanem Złote rogi kozicy. Od 1982 do 1984 aktor telewizyjnych i estradowych, krakowskich Spotkań z balladą. W 1986 przyjęty do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych (w komisji oceniającej teksty: Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski). Od 1988 do 1990 piastował stanowisko prezesa tego związku w ówczesnych województwach, katowickim, opolskim, częstochowskim, bielsko-bialskim. Od 1986 jest członkiem rzeczywistym ZAIKS.
W latach 1987 do 1988 współautor wraz z kabaretem Długi cotygodniowego magazynu Zakręt na antenie TV-Katowice. Równocześnie stała współpraca autorska i wykonawcza z III programem Polskiego Radia w magazynie "Zespołu Adwokackiego Dyskrecja".
1989-1990 emigracja w Wiedniu (praca na zmywaku w knajpie). W 1992 dzięki współpracy z gwiazdą dziennikarstwa śląskiego Edwardem Kozakiem stworzył postać popularnego "sąsiada" w programie "Video-Piraci" – popularnym wtedy programie na Śląsku nadawanym przez pierwszą prywatną telewizję TV RONDO. Był szefem artystycznym tej telewizji rozwiązanej z niejasnych powodów politycznych w 1994 roku.
Od 1991 do 1999 był współautorem i aktorem kabaretu Pigwa Show. W 2000 roku był współautorem łódzkiego kabaretu Ucho wraz ze Stanisławem Bożykiem i Jerzym Filarem.
Od 2001 założyciel popularnego na Śląsku kabaretu Derkacz (działającego do teraz), z którym również wielokrotne wyjeżdżał do USA i Niemiec. W roku 2002 podjął kilkumiesięczną sceniczną współpracę jako "gość" kabaretu Cezarego Pazury. W 2003 wziął udział w TOPtrendy Sopot (realizowany przez TV Polsat) i znalazł się wśród 15 najlepszych wtedy kabaretów i satyryków w kraju. Autor wielu śląskich przebojów emitowanych przez miejscowe media (Radio Piekary, Radio Vanessa), ale również ogólnopolską TV Silesia. Zagrał również w kilku filmach Klubu Filmu Niezależnego.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Arkadiusz_Dera

Aktualizacja; Arkadiusz Dera zmarł 28 stycznia 2019 r. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Rybniku.

POWRÓT DO GÓRY