Działalność kulturalno-rozrywkowa mgr inż. Leona Adamczyka na emeryturze

Pan Leon Adamczyk po odejściu z kopalni „Jankowice” na emeryturę w grudniu 1999 r. otrzymał od Zarządu Oddziału w Rybniku propozycję założenia Klubu Seniora przy SITG KWK „Jankowice”. Klub rozpoczął swoją działalność od 19 września 2000 roku, a Pana Leona wybrano jego Przewodniczącym, którym był nieprzerwanie aż do dnia swojej śmierci - 15.11.2021 

zobaczzobaczzobaczzobacz

Do chwili obecnej, czyli niespełna 14 lat istnienia Klubu Seniora zorganizowano 50 wycieczek jednodniowych  i 45 wielodniowych, dla poznania takich krajów jak Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Szwecja, Norwegia, Dania, Litwa i Niemcy. Szczególny priorytet przy programowaniu wycieczek ma nasz kraj ojczysty. Członkowie Klubu dążą do poznania pięknych zakątków Polski, wprowadzając program autorski Pana Leona. Zwiedzili miasta wojewódzkie takie jak: Lublin, Wrocław, Rzeszów, Szczecin, Białystok. Zachwycali się Ziemią Leszczyńską, Kielecką, Bieszczadami, Tatrami, Jurą Krakowsko-Częstochowską, Sudetami, Górami Opawskimi, Beskidami, Pomorzem Zachodnim, Podlasiem i Polesiem. Wypoczywali nad morzem Bałtyckim  w Kątach Rybackich, Rowach, Dźwirzynie, Łebie i na Mazurach w Ełku. 
     Pan Leon wprowadził również do działalności poznawczej takie tematy jak Zamki Dolnego Śląska, Festiwal Filmowy w Łagowie Lubuskim, Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle.

zobaczzobaczzobaczzobacz

Od lutego 2001 roku już jako przewodniczący Klubu kontynuował organizację koncertów (w sumie 15). Rozpoczęto występami artystów Estrady Śląskiej wspólnie z Orkiestrą Salonową z Krakowa w programie pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”, który poprowadziła Kamila Kiełbińska z udziałem takich artystów jak Aleksandra Stokłosa, Grażyna i Adam Żak, Hubert Miśka. 
     Odbył się występ zespołu cygańskiego z Czarnej Góry koło Białki Tatrzańskiej, zespół „Torka” z Cieszyna, dwa koncerty na Fletni Pana w wykonaniu Artura Tomasa z Katowic i Dimy Czabaka z Ukrainy, było też kilka koncertów w wykonaniu artystów operetkowych na czele z tenorem Mieczysławem Błaszczykiem np. koncert kolędowo-operetkowy z udziałem Michała Musioła, Sabiny Olbrich, Aleksandry Stokłosy przy akompaniamencie Małgorzaty Gruner.
      Były też tematy tradycyjne np. związane z Świętem Zakochanych - czyli z Walentynkami i tak w 2002 r . wystąpił Jacek Wójcicki i Beata Rybotycka z „Piwnicy pod Baranami”, w 2005 r. gościła u nich Beata Przybyłek – laureatka Festiwalu Wokalistyki Jazzowej wraz z kwartetem saksofonowym prowadzonym przez Michała Wojaczka z DK Chwałowice, w lutym 2006 wystąpił zespół „FRANK + TRIO” wraz z Katarzyną Szymik – wokal i Fletnią Pana oraz iluzjonista MARCO (Marek Nowak), w lutym 2007 r. odbył się koncert w wykonaniu zespołu „CHRZĄSZCZE” w połączeniu z zabawą „Karaoke na wesoło”, w lutym 2008 roku odbył się koncert pt. „Nikt nie kocha tak jak Ty” prowadzony przez tenora Mieczysława Błaszczyka z udziałem artystów Estrady Śląskiej, zaś w lutym 2010 r. odbył się „Koncert Życzeń” w wykonaniu Julii Gawlik i Kornelii Maroszek z telewizji TVS.

zobaczzobaczzobaczzobacz

W następnych latach były koncerty walentynkowe („Arka” w Jankowicach), a  w 2014 r. był wyjazd do Poronina i ciepłych źródeł w Szaflarach.
     Były też tematy inne np. w październiku 2006 r. wystąpił Bogusław Grzywa  w koncercie „Bawmy się na wesoło” wraz z Jolantą Szewczyk i Jolantą Bauszek z Estrady Śląskiej oraz z Klaudią Drzazga – laureatką konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”.  
     Osobliwa sprawa to 11 wyjazdów do teatrów np. Teatru Polskiego w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – „Noce sióstr Bronte”, 2 koncerty w Sali Lustrzanej w Pszczynie np. z okazji Dnia Kobiet w 2004 r. prowadzone przez Kamilę Kiełbińską, wyjazd również z okazji tego święta na sztukę „Szalone nożyczki” (15.03.2003), oraz "Latający cyrk Monty Pythona" (08.03.2014) do teatru w Bielsku Białej, połączone z kolacjami w restauracji. Odbywały się również sukcesywne wyjazdy do Teatru Muzycznego w Gliwicach – „Orfeusz w piekle”, „W wiedeńskim nastroju”, „Ptasznik z Tyrolu” połączone z uroczystymi kolacjami w restauracjach na trasie Gliwice - Rybnik.
     Bardziej swojski nastrój to wyjazd pań z Klubu Seniora SITG KWK „Jankowice” na Babski Comber w Niedobczycach, jak również wyjazd do kina w Domu Kultury w Chwałowicach na projekcję filmu „Kantpol” połączony z uroczystą kolacją z udziałem aktorów występujących w filmie – czyli Eugeniuszem Kluczniokiem i Jerzym Cnotą.

zobaczzobaczzobaczzobacz

Zabawy karnawałowe Klubu Seniora odbywają się co roku w Sali SITG KWK „Jankowice”  - dotychczas 13. 
Zmieniające się orkiestry prześcigają się, żeby zadowolić publiczność. Są gry i zabawy ku wesołości uczestników.
     Na przestrzeni 14 lat działalności odbyło się w Klubie 10 odczytów o tematyce podróżniczej, technicznej, medycznej czy wieczory poetycko-muzyczne.
     Osobliwością Klubu Seniora przy KWK „Jankowice” to liczne spotkania (w sumie 32) o tematyce szerzenia nauki origami, techniki decoupage, pokazu gotowania, masażu leczniczego i kosmetycznego, pokazu tworzenia ozdób z makaronu czy filcu, robienia kwiatów z bibułki, robótki wykonane z wikliny papierowej, omawianie programu wycieczek i ich końcowe podsumowania.
     Klub Seniora czeka z utęsknieniem na grudniowe spotkanie opłatkowe, które odbywają się z reguły na „Strzelnicy” KWK „Jankowice”.
     Panie należące do Klubu pod kierunkiem żony Przewodniczącego, Ireny Adamczyk przygotowują co roku wieczór kulinarny na powyższą okoliczność, wraz z tzw. „Galeryjką”. Panie wykonują ozdóbki choinkowe, które przeznaczają na prezenty mikołajkowe dla uczniów „Szkoły Życia” w Rybniku. Ich koleżanka mgr Elżbieta Żelawska przygotowuje co roku inną inscenizację przedstawień bożonarodzeniowych, w których występują członkowie Klubu.
     Z okazji Świąt Wielkiej Nocy odbyły się dwa spotkania czyli „Śniadanie Wielkanocne” w kwietniu 2009 oraz tzw. „Podwieczorek Wielkanocny” w marcu 2010, połączone z występami artystycznymi klubowych aktorów.

zobaczzobaczzobaczzobacz

Jesienią każdego roku członkowie Klubu uczestniczą w turniejach skatowych i do tej pory zdobyli 1x I miejsce, 2 x III miejsce oraz 1x IV miejsce, a ponadto w zimie zorganizowano 3 kuligi oraz 3 wyjazdy na narty. Zorganizowano też 13 wyjazdów dla poprawy zdrowia i kondycji do miejscowości ze źródłami termalnymi w Polsce i na Słowacji. 
    Pełniąc funkcje zawodowe i społeczne Pan Leon spotykał się z członkami SITG, którzy byli przekonani, iż trzeba działalność Klubu Seniora połączyć również o ich wcześniejsze korzenie, czyli Technikum Górnicze w Rybniku.
     Od 3 marca 2008 roku Pan Leon był również Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego i ZST w Rybniku. W ramach tego Stowarzyszenia działa bardzo dużo członków SITG, ponieważ ta szkoła była zawsze kuźnią kadr dla górnictwa. Celem tego Stowarzyszenia jest między innymi prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną i rekreacyjną oraz działalność informacyjną i wydawniczą. Do tej pory Stowarzyszeniu udało się zorganizować 21 kwartalnych spotkań odbywających się w pierwszy wtorek miesiąca marca, czerwca, września i grudnia. Swoistą popularnością cieszą się coroczne spotkania opłatkowe w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane w budynku szkoły. Dla pełnej integracji organizuje się połączone imprezy Klubu Seniora z powyższym Stowarzyszeniem oraz rajdy rowerowe, koncerty operetkowe i biesiady piwne, jak również prowadzenie przez członków SITG lekcji poglądowych z młodzieżą w Technikum Górniczym.

zobaczzobaczzobaczzobacz

Żeby uzmysłowić sobie prężność działalności Klubu Seniora przy SITG KWK „Jankowice”, wystarczy spojrzeć na to podsumowanie, które potwierdza zorganizowanie 95 wycieczek autokarowych (w sumie 327 dni), 110 wycieczek rowerowych oraz 236 imprez takich jak biesiady, zabawy, koncerty, spotkania opłatkowe, wielkanocne, integracyjne, wyjazdy do teatrów, odczyty, majówki, kuligi, wyjazdy na narty, a do tego trzeba dołożyć dalszych 20 imprez zorganizowanych wspólnie z Stowarzyszeniem Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego i ZST  w Rybniku.
     Panu Leonowi Adamczykowi udało się stworzyć dużą „RODZINĘ SITG”. Przez 13 lat jako członkowie SITG przeżyli razem 563 wspaniałych dni. 
     Całość klubowych poczynań jest zamieszczona w 2 tomach „Kroniki” prowadzonej najpierw przez P.P Gerarda Mrowiec, Helenę Nalepa, a obecnie przez mgr Elżbietę Żelawską.

     Działalność Klubu Seniora zauważyły też takie gazety jak: Dziennik Zachodni (Aleksander Król, Karina Sieradzka, Łukasz Klimaniec), Nowiny (Wacław Troszka), Trybuna Górnicza (Jerzy Chromik). Prasa o Klubie Seniora.

Zobacz również:

Działalność kulturalno-rozrywkowa mgr inż. Leona Adamczyka w okresie pracy zawodowej

Klub Seniora przy SITG KWK „Jankowice”

Kronika działalności kulturalno - rozrywkowej Klubu Seniora przy SITG KWK „Jankowice” w latach 2000 - 2016

Kronika działalności kulturalno - rozrywkowej Klubu Seniora przy SITG KWK „Jankowice” w latach 2017 - 2018

Podsumowanie działalności Klubu Seniora w latach 2000 - 2017

Prasa o Klubie Seniora

Opracowano na podstawie Kroniki Klubu Seniora 2000 -2013

tedd55 - marzec 2014 / aktualizacja - listopad 2021

POWRÓT DO GÓRY