Sekcja bokserska

zobaczSekcja bokserska przy kopalni Jankowice powstała w 1957 roku z inicjatywy Maksymiliana Kani oraz Walentego Wilczoka1, który został jej pierwszym trenerem. Od 1963 roku funkcję tę pełnili Jerzy Betszer, a później Jan Dutkiewicz. Barw kopalnianego klubu bronili między innymi: Bracia Jerzy i Edward Dzierbiccy, Jan Wodniok, Piotr Nowik, Jan Piszczelok, Stanisław Partyka, Henryk Hajduk i bracia Borowiczowie. W tym też czasie klub wychował wielu wartościowych pięściarzy, między innymi reprezentanta Polski Zbigniewa Raubo2.
W 1999 roku sekcja zmieniła nazwę na Klub Sportowo - Rekreacyjny Sokół Rybnik Boguszowice. Klub ten reprezentowali Majewski, Kluger, Górka, Szczybura, Cieślar, Chladny, Pietrzak,  Radon, Tkocz i Szynal.  Trenerami byli Krzysztof Szorkin i Zbigniew Gąsiorowski, a kierownikiem  klubu Anatoli Jakimczuk3 - wicemistrz Śląska (waga piórkowa) z 1986 roku.

Źródło: "Sport w Rybniku - monograficzny zarys dziejów do 2000 r." autorstwa Adama Bezega i Walentego Wilczoka. 

1 - Walenty Wilczok (1919-2002) jeszcze przed II wojną światową uprawiał gimnastykę, boks, pływanie, lekkoatletykę i szermierkę. Jako działacz uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Londynie i w mistrzostwach Europy w Oslo. Był też członkiem komisji szkoleniowej Komitetu Kultury Fizycznej w Warszawie. Z jego inicjatywy powstało wiele organizacji sportowych, m.in. Polski Związek Baseballa. Przez wiele lat Walenty Wilczok był jego prezesem.  Współautor monografii "Sport w Rybniku". Nagrodzony dyplomem za zasługi dla ruchu olimpijskiego podpisany przez byłego szefa MKOl-u Juana Antonio Samarancha.

 

2 - Zbigniew Raubo (ur. 1957 r.) - bokser i trener bokserski, wielokrotny mistrz Polski. Przygodę pięściarską rozpoczął w 1973 roku, jako uczeń klasy pierwszej, Zasadniczej Szkoły Górniczej przy KWK Jankowice. Trenował w sekcji bokserskiej Górnika Boguszowice, występującego wówczas w III lidze, a po jej rozwiązaniu przeszedł do II ligowego Górnika Radlin.

 

3 - ​Anatoli Jakimczuk (ur. 1951 r.) Boksem zajmuje się od 1965 roku, wcześniej trenował judo. Był zawodnikiem sekcji bokserskiej Górnika Boguszowice i Górnika Radlin. W 1980 roku reaktywował sekcję bokserską przy Górniku Boguszowice, której drużyna awansowała do II ligi (1986). Po upadku sekcji reaktywował ją 1995 roku w strukturach Sokoła Rybnik. Absolwent ZSG i TG w Wodzisławiu oraz kursu instruktora I klasy na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

 

Obecnie sekcję bokserską i to tylko dla młodzieży prowadzi Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy. Bazą dla sekcji jest hala MOSiR w Rybniku-Boguszowicach, przy ul. Jastrzębskiej 12. Instruktorami są Anatoli Jakimczuk, Zbigniew Gąsiorowski i Bogusław Pisulski.

tedd55 - kwiecień 2013

POWRÓT DO GÓRY